МЦ-9, зовнішньокуркова

север

ветеран форуму
надійна команда
Запрошую в цю тему власників зовнішньокуркових МЦ-9 та всіх, небайдужих до цієї моделі рушниці.
Обговорюємо рушниці, як виробництва ЦКДБ (ЦКИБ), так і ТЗЗ (ТОЗ).
Буду вдячний власникам цієї зброї за надані фотографії рушниць та думку про них.
Цікавлять як конструктивні особливості, так і практичне використання їх на полюванні.
Чи багато їх залишилось в Україні?
Хто з ними взагалі і як часто зустрічався в своєму мисливському житті?
Інформації про них, на теренах України, не густо....
 
Останнє редагування:

Kabang

Новачок
Власник МЦ-9 (ТОЗ) з 2006 року...Конструкторські особливості))...ну оригінальна потужня колодка, та стволи,котрі робились для спорту, замки запозичені від ТОЗ-Б...Нічого оригінального і прогресивного на 1949 рік в конструюванні не має... на той час куркова спортивна рушниця просто анахронізм....Мабуть найресурсніша курковка за СССР.. Бій чудовий - різкий та кучний (дуже багато фантастичних пострілів)...Але надмірна вага, що корисна на стенді, але не дуже для полювання...Моя рушниця важить 3.8 кг...для полювання з засидки підійде... ходове полювання затяжке (навіть з ростом 193 і 90 кг)...Баланс посередній на 3 з 5 більше до поганого,через надмірну вагу стволів....Єдина курковка в арсеналі, душевна рушниця, але тримаю її для майбутняго полювання на гуся чи тетерева...зараз, інколи брав на полювання на вяхиря...Стволи не хромовані, так що потрібен постіійний догляд і чистка...За своє життя бачив десь зо 5-6 МЦ-9 всі були ТОЗ (один в 20му навіть здається калібрі)... шату не бачив але основна болячка стволи в раковинах....відмінна зборка та покриття стволів...Висновок: кучний, різкий потужний бій, надмірний рессурс, за що заплачено надмірною вагою та поганим балансом...Для мене частинка історії, з особливим шармом, фантастичним боєм...але далеко не основна і єдина рушниця для полювання...
 

север

ветеран форуму
надійна команда
Власник МЦ-9 (ТОЗ) з 2006 року...Конструкторські особливості))...ну оригінальна потужня колодка, та стволи,котрі робились для спорту, замки запозичені від ТОЗ-Б...Нічого оригінального і прогресивного на 1949 рік в конструюванні не має... на той час куркова спортивна рушниця просто анахронізм....Мабуть найресурсніша курковка за СССР.. Бій чудовий - різкий та кучний (дуже багато фантастичних пострілів)...Але надмірна вага, що корисна на стенді, але не дуже для полювання...Моя рушниця важить 3.8 кг...для полювання з засидки підійде... ходове полювання затяжке (навіть з ростом 193 і 90 кг)...Баланс посередній на 3 з 5 більше до поганого,через надмірну вагу стволів....Єдина курковка в арсеналі, душевна рушниця, але тримаю її для майбутняго полювання на гуся чи тетерева...зараз, інколи брав на полювання на вяхиря...Стволи не хромовані, так що потрібен постіійний догляд і чистка...За своє життя бачив десь зо 5-6 МЦ-9 всі були ТОЗ (один в 20му навіть здається калібрі)... шату не бачив але основна болячка стволи в раковинах....відмінна зборка та покриття стволів...Висновок: кучний, різкий потужний бій, надмірний рессурс, за що заплачено надмірною вагою та поганим балансом...Для мене частинка історії, з особливим шармом, фантастичним боєм...але далеко не основна і єдина рушниця для полювання...
Декілька фото можна?
Яка товщина патронників?
 

Hunter 79

Слідопит
Цілком погоджуюсь з ,,Kabang,, і додати нічого ! :)
Вага моєї 3.6 кг. , баланс хороший вага не відчувається , підігнана і зібрана дуже добре , бій гарний осип рівномірна , вкладається дуже добре без жодних маніпуляцій.
Добра рушничка , серед радянських серійних курківок - вважаю найкраща !
Апарат !!! )))
Бій МЦ9К аналогічний мому ІЖ-54 - один в один , що по паспорту , що по відстрілу , якщо сховати надпис на мішені з якої рушниці постріл , то не розбереш де 54й де МЦ9к.
Патронник все таки товстіший в 54тому.
По при вагу - збалансована , приємна і добутлива рушниця !
З повагою до товариства .
 

Вкладення

север

ветеран форуму
надійна команда
Цікавить така деталь: чи у всіх наведених рушницях присутній болт Грінера?
І у яких саме модифікаціях рушниць він відсутній?
 

Серж Іванович

Мисливець
Прив'язки до року немає з болтом грінера це охотнічий варіант стволи помойму 72см. А з запераням перде і кнопочним цевйом і довжина ств 75 це спортивний варіант цкіб
 

Kabang

Новачок
Відносно балансу)...Зараз власник 7 гладкоствольних рушниць, ще не менше через мене пройшло... Основною мисливською рушницею в мене МЦ 8-4 з вагою 3,6 кг. От у її баланс відміннний...Вона в мене - основна ходова рушниця... Орієнтовно рік конструюванння МЦ-9 - 1949 рік. До 1958 року ЦКІБ базувався на заводі ТОЗ, і цеха ТОЗа робили заготовки стволів,колодок, як для ЦКІб так для ТОЗа ...От і виробництво ТОЗом МЦ-6 і МЦ-9 було до 1958 року, коли ЦКІБ переїхав в інші виробничі потужності з власним виробництвом стволів (з того часу вони почали переходити на інші сталі і матеріали). Відносно модифікацій МЦ-9 з різним запиранням - ходять байки- що стволи і колодка МЦ-9 і МЦ-11 (ЦКІБа) однакові, навіть стволи МЦ-9 підганяли на колодку МЦ-11. Оскільки на МЦ-11 були різні модифікації з верхнім замком-як грінер, так і планка Перде...От же ці експеременти перекочували на МЦ-9 виробництва ЦКІБ. Особисто жодної МЦ-9 куркової ЦКІБ не бачив (МЦ -9 вертикалку от бачив))), щось підтвердити не можу. Відносно МЦ-9 куркової 20 калібру в її колодка аналогічна ТОЗ-Б...Товщина патронників -5 мм.
 

Вкладення

Серж Іванович

Мисливець
Я з вами погоджуюсь що мц-8 рівень зовсім другий. Я маю мц 6-04 . 1960 року також задоволений нею хто її в руки брав усім лягала. Якщо найти мц 9 к з 750 стволами то вона неуступить ні 8 ні 6 бо трубки вних однакові по звуженням одещо комусь вертикала а комусь горизонтальна. І в мц 6 також 8 моделі пружина зпрацьвує бестріше для спорту це є великий плюс
 

Kabang

Новачок
Якщо найти мц 9 к з 750 стволами то вона неуступить ні 8 ні 6 бо трубки вних однакові по звуженням одещо комусь вертикала а комусь горизонтальна.
Це не тема про МЦ 6 і МЦ8... Рушниці зовсім іншого рівня... Але по бою навіть ТОЗ МЦ-9 не гірший, особливо шротом більший за 5. МЦ -8 траповою парою шріт від 5 і нижче розкидає вже, через сильні чокові звуження (треба вже гратись патроном і комплектуючими)....В мене майже всі типи рушниць...мені однакові всі...На стенді вертикалка за конкуренцією... Але в горизонталках є свій шарм...
 

север

ветеран форуму
надійна команда
Підняв свої архіви більш, ніж півстолітньої давнини.
Ось, що писала література того часу (1959 р.) про модифікації рушниць МЦ-9.
А саме:
1) про МЦ-9
2) про МЦ9-12
Даної інформації у відкритих джерелах раніше не зустрічав.
IMG_20220715_102502_compress59.jpg
IMG_20220715_102615_compress71.jpg
IMG_20220715_102655_compress93.jpg


Тобто, фактично, вже йдеться про 3 різновиди цієї рушниці?
 
Останнє редагування:

starvin

Мисливець
Можливо і три різновиди, а можливо і більше, як у ТОЗ-34, а саме: ТОЗ-34Р, ТОЗ-34Е, ТОЗ-34ЕР. А ще ж були ТОЗ-34-20, ТОЗ-34-28 і комбінації гладкого ствола з кульовим стволом різних калібрів. І тільки сліпий не бачить, що це АБСОЛЮТНО РІЗНІ моделі рушниць :D ;). Те ж саме можна сказати про дані цитати - в авторському колективі один автор не знав, про що писав інший.
Рушниця із зовнішніми курками горизонтальним розташуванням стволів МЦ-9 (не плутати з рушницею високого розбору, з повними замками та вертикальним розташуванням стволів МЦ-9) була розроблена на основі моделі Б для популяризації стендової (траншейної) стрільби серед мисливців, , а також призначалася для стендовиків-аматорів. Колодка стала потужнішою, збільшили підствольний гак, стволи мали довжину 750 мм, дульні звуження відповідні - 1,0-1,2 мм. Відповідно і маса самої рушниці становила 3,5-3,7 кг, що в принципі є нормою для стендових рушниць. Ціну на куркову МЦ-9 встановили демократичну (у порівняні з ціною стендових повнозамкових "горизонталок" та стававших все популярнішими "вертикалок"). Поява в цілому добротної рушниці просто "запізнилася" і МЦ-9 була незатребувана в таких обсягах, у яких планувалося її випускати. Тому рушницю поспіхом перевели в розряд мисливських. Для цього вкоротили стволи до 720 мм, зробили "мисливські" звуження -0,5 та 1,0 мм відповідно. При цьому вага мисливського варіанту куркової МЦ-9 не суттєво відрізнялася від спортивного. Таким чином рушниця перестала бути спортивною, але так і не стала повноцінною мисливською через велику масу.
Реальні відмінності, які бачив у таких МЦ це те, що у ранніх ("спортивних") замикання було на малий гак-продовження прицільної планки, а у пізніх ("мисливських") це був класичний Грінер. Майже так само як у МЦ11, тільки навпаки;) .
І ще один "нюансик", який мені відомий зі слів власників куркових МЦ-9 це те, що у мисливській гарячці декому вдавалося обломити спицю курка при зведені. Тому у мисливских спільнотах саме ця деталька така "популярна" серед поціновувачів МЦ-9.
 

север

ветеран форуму
надійна команда
І ще один "нюансик", який мені відомий зі слів власників куркових МЦ-9 це те, що у мисливській гарячці декому вдавалося обломити спицю курка при зведені. Тому у мисливских спільнотах саме ця деталька така "популярна" серед поціновувачів МЦ-9.
Дійсно, це так. Сам давно звернув увагу, що зі всіх зовнішньокуркових тулок така проблема, за нечастим виключенням, зустрічається саме на МЦ9. Про це йдеться на багатьох форумах мисливців. Виною тому, ІМХО, є сама масивна конструкція курка, його розмір або ж неякісний метал, з якого виготовляється ця деталь, або ж його надмірний перекал при виготовленні. Крім МЦ9 така проблема теж доволі часто зустрічається у архаїчних "курківках" системи Лефоше. І в тому, і в іншому випадках курки великі і масивні. В свій час можна було зустріти такі рушниці на полюванні з паяними міддю курками.
 
Останнє редагування:

север

ветеран форуму
надійна команда
у мисливській гарячці декому вдавалося обломити спицю курка при зведені.
Ну, це навряд чи. Треба бути Гераклом, щоб обломити спицю пальцями. А ось відбити при ударі, падіння рушниці і т.д. силько виступаючу і доволі делікатну деталь курка дуже навіть можливо.
 
Останнє редагування:
Зверху