Традиції обряди.

Beowulf

Мисливець
похороны с оленями 1.jpg
P.S. Гравюры "Похороны охотника" позволили прочесть надпись на ленте, которую держат птички, парящие над процессией. "Ihm ist wohl, uns ist besser" - "Ему хорошо, нам лучше".
 

Beowulf

Мисливець
Охотничьи традиции Австрии очень стары, и ведут свое начало от самих Габсбургов – австрийской императорской семьи. Габсбурги были заядлыми охотниками и, конечно, аристократами, поэтому все ритуалы охоты этой страны очень рафинированы и сохраняют некоторую утонченность и до наших демократичных дней.


Дресс – код австрийского охотника очень строг – только шорты, причем их полагается носить в любую погоду, даже в сильные холода, рубашка, галстук, пиджак и высокие носки. Сейчас допускаются некоторые послабления, и многие охотники меняют традиционный костюм на более функциональный и современный, но стиль одежды остается очень классическим. Одежда с камуфляжной расцветкой, очень популярная в России и США, здесь неприемлема. Костюм австрийца немыслим без шляпы.





K11_Z6-2nGeneration_004.jpg








Когда охотник добывает трофей, егерь подходит к ближайшему дереву и срезает две веточки. Одну ветку вставляют в рот животному – как символ последней в его жизни еды, вторую веточку погружают в кровь трофея и вручают охотнику. В Австрии принято специальное охотничье приветствие – “Weidmannsheil”, оно же играет роль поздравления с удачным завершением охоты. Именно со словами “Weidmannsheil” егерь передает веточку, знаменующую добытый трофей, охотнику и пожимает ему правую руку. Охотник отвечает “Weidmanndank” и закрепляет эту веточку на своей шляпе, в специальной петлице, с правой стороны. Именно поэтому до недавнего времени все головные уборы, кроме шляпы, исключались, кепки на охоту не носили. В последние годы традиции несколько упростились, и некоторые охотники отступают от этого правила. Кстати, многие производители до сих пор делают на кепках петлицы для символических веточек.



Когда охотник умирает, его товарищи, отправляясь на похороны, закрепляют веточку с левой стороны шляпы – это знак охотничьего траура.





K11_Gnadenwald_002.jpg






Австрийские охотники говорят на своем собственном языке – некой смеси немецкого и профессионального сленга. Например, глаза животного в буквальном переводе – не глаза, а «огни», «кровь» буквально переводится как «пот» и так далее.





Тррофей обязательно обмывается шнапсом. Бокалы поднимают только левой рукой, так как на правой может быть кровь животного. Участники церемонии приветствую друг друга словами “Weidmannsheil” и “Weidmanndank”

Фотографируясь с трофеем, охотник должен уложить его так, словно животное все еще живо. Вообще все традиции и обычаи австрийской охоты направлены на демонстрацию уважения к животному.

Например, никогда не стреляют в лежащее животное, не стреляют в грудь и стараются не стрелять в бегущую мишень. Очень дурным тоном считаются подранки. Если все- таки получился подранок, егерь обязан отыскать животное и прекратить его мучения в кратчайшие сроки.







Поэтому австрийцы стараются стрелять наверняка – если охотник не уверен в результате выстрела – зверь слишком далеко или позиция для стрельбы неудобна, он предпочтет не стрелять вообще.

Очень важно правильно определить трофей – допустимо ли его стрелять? В каждых угодьях существует очень четкий план отстрела, например, в этом сезоне положено отстрелить 13 юных серн, 2 – среднего возраста и 1 – старую. В начале сезона дефиниция трофея не столь важна, так как все еще возможен выбор, а вот ближе к концу определение животного становится очень важным. Поэтому в Австрии, как и в Европе, так важно иметь высококлассный бинокль, и поэтому же все европейские производители не могут взять в толк, почему на российском рынке такой сильный перекос в сторону продажи прицелов и при этом очень низкий уровень продаж хороших биноклей. И за перевыполнение плана отстрела, и за его недовыполнение охотника могут наказать.

Все трофеи везут в специальное учреждение, где их проверяют и сверяют с планом отстрела.





В конце сезона устраивается большое шоу трофеев. На неправильный трофей организаторы устанавливают специальную метку, чтобы охотнику, который его добыл, было стыдно перед товарищами. Эти шоу очень популярны и посещаемы.

В Австрии множество охотничьих угодий, некоторые из них – частные. Если хозяину принадлежит участок площадью от 250 Га, он может распоряжаться ими по своему усмотрению. Если он владеет меньшим куском, его, скорее всего, присоединят к более крупным угодьям. Все угодья огорожены.

Большая часть угодий – государственные. Их можно взять в аренду, единолично или компанией, и тогда охотиться там сможет только арендатор или его друзья, или те, кого он посчитает нужным допустить эти места. Отстрел ведется согласно плану. Если угодья очень большие, приходится нанимать нескольких егерей. Если же площадь невелика, один егерь обслуживает несколько таких участков.



K14_EL_32_Anwendung_Jagd.jpg




Если у охотника нет желания или возможности брать в аренду угодья, он может просто купить лицензию на отстрел – например, одной серны.





Получить охотничью лицензию довольно дорого и сложно. Надо пройти специальные курсы, где изучаются законы, животные, охотничьи собаки, обращение с оружием и оптикой, по окончании курсов сдается непростой экзамен. Только после его сдачи можно покупать оружие и отправляться на охоту.
 

Beowulf

Мисливець
Живучи в гармонії з природою й спостерігаючи за тими чи іншими явищами, подіями та випадками, люди відзначали певні зв’язки між ними. Одні зв’язки (роса на траві звечора — на сонячну погоду; ворони взимку ховаються в середину крон дерев — на негоду) ми називаймо прикметами, інші (чорний кіт; порожнє відро — невдача) — забобонами. Люди по-різному ставляться до існування останніх, але слід сказати, що більшість у забобони все-таки вірить. Існує ряд професій, а також занять, де відсоток “віруючих” особливо великий. При цьому в кожному занятті існують свої, суто професійні умовності, виконання або невиконання яких несе за собою певний результат.
Людина, яка живе або хоча б вряди-годи перебуває на лоні природи, рано чи пізно усвідомлює, що вона далеко не її цар, а лише крихітна частинка, від якої не так вже багато й залежить. І, мабуть, природно, що мисливці становлять ту категорію суспільства, в якій віра в забобони особливо сильна.
Потрібно сказати, що існують повір’я як загальномисливські, так і суто індивідуальні, які “справджуються” тільки у певних полювальників. Вони можуть у чомусь перекликатися або бути схожими на інші професійні забобони. Наприклад, загальновідомо, що не тільки в мисливців існує певне упередження до жіночої половини людства.
Так, у ніч перед полюванням, за мисливськими законами, не дозволяється спати з дружиною (або хто там кого має), а одна з мисливських прикмет говорить, якщо, ідучи на полювання, ти на своїй дорозі першою зустрінеш жінку (особливо стару), то сьогодні тобі вже не пощастить. У одного мого знайомого мисливця ця прикмета була пов’язана лише з однією особою жіночої статі, помешкання якої знаходилося саме біля дороги, якою той ходив на полювання. І хоча не щоразу, коли він її не зустрічав, йому так уже й таланило, проте завжди після зустрічі з нею він втрачав настрій на весь день. Траплялися в нього з цією жінкою і “курйози”. Так, одного разу ідучи полювати качок, знайомий обійшов трикляте помешкання, як кажуть, десятою дорогою, після чого, задоволений, підходячи до озера, зустрів цю особу на березі водойми, де збирався полювати (від долі не втечеш!). До речі, ця жінка про свої фатальні можливості навіть не здогадувалася і кожного разу привітно вітала мисливця й від щирого серця бажала йому удачі.
Якщо вищезгадану властивість мисливці загалом пояснюють впливом “поганих жіночих очей”, які, до речі, можуть мати не тільки жінки, існує категорія повір’їв, які ніхто вам не зможе пояснити. Так, наприклад, досвідчені мисливці можуть розповісти з власного досвіду, що в році існує кілька днів, у які просто безглуздо виходити на полювання, оскільки в ці дні навіть зроблений упритул до звіра постріл абсолютно йому не шкодить. До такого “незрозумілого” розряду також відносять випадки, коли ваша надійна, перевірена не на одному десятку полювань рушниця враз відмовляється “бити” звіра, роблячи, в кращому випадку, лише підранки. До речі, цю дивну властивість мисливської зброї описував у книзі “Охота пуще неводи” С. Аксаков. Він пригадував, що у нього і в його знайомих мисливців таке траплялося. Сергій Тимофійович радив при такій напасті повісити рушницю на стіну, щоб та якийсь час “відпочила”, а далі полювати з іншою зброєю. Після певного часу вона мала відновити свої колишні відмінні якості, б’ючи звіра наповал з першого пострілу.
Ця порада, звісно, гарна, але тільки для тих, хто має кілька рушниць. Напевно, Аксаков, даючи такі настанови, не стикався із дозвільною системою радянського штибу та нашими законами й інструкціями, що стосуються власників зброї. А як же, скажіть, бути при такому казусі нещасному володарю лише однієї рушниці, коли на дворі розпал мисливського сезону? Запитання досить слушне, оскільки переважна більшість наших мисливців має у своєму арсеналі одну рушницю, і вийди вона з ладу (хоч технічного, хоч душевного), їхнім володарям доводиться на певний час відмовляти собі у можливості пополювати, у чому вони, звісно, собі відмовити не в силах. Через які тільки умовності не переступають нещасні власники таких рушниць!
Я знав колись одного старого мисливця, який носив свою ненаглядну “тулку” до бабки-шептухи, щоб та зговорила з неї всі напасті. І що ви думаєте, допомогло! Окрилений мисливець на наступному ж вдалому полюванні поділився радістю зі своїми вірними товаришами, які, звичайно ж, підняли того на кпини. Однак, у майбутньому дехто із жартівників також скористався послугами тієї ж таки бабці, щоправда, широко не афішуючи таких компрометуючих зв’язків. Але факт залишився фактом: послуги шептухи виявлялися досить дієвими.
Звісно, не у всіх випадках і далеко не кожна потенційна бабця спроможна вигнати зі зброї засівшого в ній “злого духа”. Знову ж таки, досвідчені мисливці не дадугь збрехати, що існують окремі рушниці, на які дичина навідріз відмовляється виходити (налітати, набігати…). Нещодавно мені довелося спілкуватися із відомим у Києві збройовим майстром, який продавав просто фантастичний на вигляд “Дарн” дванадцятого калібру. На моє запитання, з якої причини той вирішив позбутися такої чудової рушниці, він став розповідати, що, мовляв, це третя його рушниця й виникає багато проблем із зберіганням, потім ще назвав якусь причину… Але зрештою недовірливо зиркнув на мене і сказав правду: “Не йде у мене на неї звір”. До речі, надзвичайно точно сформульований “діагноз”, оскільки, дійсно, певна одиниця зброї може не сприймати окремого мисливця і якимось загадковим чином відлякувати дичину. Автор цих рядків колись сам, на власному досвіді, зіткнувся з такою властивістю зброї. Особливо це помітно на полюванні з гончими, коли звір цілий день кружляє буквально навколо тебе, а ось на постріл не виходить. У такому випадку кращий вихід із ситуації — продати зброю й купити щось більш для вас підходяще. І зовсім не обов’язково, що у наступного власника з нею буде точно така ж ситуація, скоріше навпаки. Напевно, це як у подружньому житті — ну, не зійшлись характерами, що тут поробиш…
З давніх-давен для лікування зброї, яка відмовлялася надійно бити звіра, мисливці користувалися не тільки послугами народних цілителів. Не одне покоління мисливців вдавалося до не менш дієвого (як на той час) засобу підвищення різкості бою рушниці — зміїної крові. Нині до нас дійшли два способи, або курси такої терапії. Перший — коли бралася жива змія (гадюка), й опускалася в ствол зарядженої рушниці. Як водилося, тварюка прибивалася шомполом і проводився постріл. Другий спосіб був значно простіший і безпечніший, оскільки кров можна було брати з уже мертвої змії. Цією кров’ю вимащувалися внутрішні частини стволів, після чого рушницю виставляли на сонце або ж клали на піч, щоб дати крові добре висохнути й в’їстися в метал. Це мало значно покращити різкість бою зброї.
Хоча за всю свою мисливську практику я жодного разу не стикався із людьми, які б скористалися останнім методом, але при бажанні ви можете легко віднайти його опис у старій мисливській літературі, причому в багатьох джерелах. Авторитет же авторів, які розповідають про подібні мисливські повір’я, все-таки заставляє менш скептично ставитися до таких розповідей.
У мисливців існує безліч повір’їв, які стосуються зброї, боєприпасів і, звичайно, самого полювання. Багато з них із часом виходять із користування й забуваються, причиною цьому, головним чином, є три фактори — втрата зв’язку між поколіннями мисливців, все більше зростаючий розрив між людиною й природою, а також наплив у ряди мисливців людей, далеких не тільки від полювання, а й взагалі від будь-якої гармонії.
Сьогодні невелика кількість власників зброї користується набоями власного виробництва, внаслідок чого почали втрачатися повір’я, пов’язані з цим сегментом полювання. Наприклад, мало хто пам’ятає, що набій, у який покладено кілька шротин, роздобутих із впольованої дичини, стає потенційно убійним. Або, трапляється, при засипанні шроту в гільзи кілька дробинок падають на землю, їх обов’язково потрібно відшукати (що іноді буває не так легко) й покласти в набій, і саме вони обов’язково принесуть мисливцеві удачу.
Також у минулому повір’я часто виконували роль своєрідної “червоної книги”, охороняючи окремий вид братів наших менших. Наприклад, заборонялося стріляти лелек, оскільки інші бусли принесугь на дім мисливця жевріючі головешки й спалять його помешкання. Так само великим гріхом вважалося стріляти по ластівках.
Деякі з мисливських повір’їв з часом перейшли з “професіоналізмів” до загальновживаного “лексикону”. Наприклад, сьогодні, бажаючи “ні пуху, ні пера”, ніхто й не задумується, звідки взялася ця фраза та й що вона, власне, означає. А прийшла вона, звичайно ж, з мисливського середовища, у якому не прийнято бажати успіху на полюванні, а навпаки — казати, в залежності від дичини, на яку збираються полювати: “ні пуху вам, ні шерсті”, чи “ні пуху, ні пера”. До речі, подібні побажання висловлюють перед полюванням не тільки наші мисливці. У німців в такому випадку бажають, щоб мисливець скрутив собі шию та попереламував ноги.
Або ж у нинішній час численні господарі собак знають, що дарувати чотириногих друзів у жодному разі не можна, й потрібно взяти (дати) за пса хоча б копієчку. Це повір’я також прийшло до широкого загалу від мисливців.
Повір’я та забобони — результат спостережень та життєвого досвіду багатьох поколінь людей, у тому числі й мисливців. Можна по-різному ставитися до них, але навряд чи варто їх усі ігнорувати
 
Зверху