Лягаві собаки України, від - "Oleg Dyachenko Epagneul Breton"

Yura_83

Moderator
Команда форуму
У цій темі постійно викладатимуться для обговорення матеріали що стосуються племінних заходів і полювання з лягавими собаками. Особливо цікаві матеріали по проведенню змагань лягавих собак, а також звіти про захоплюючі полюваннях з цією прекрасною групою мисливських собак. Також дана тема створена для розвитку молодих мисливців-собачників котрі цікавляться даною групою собак.

Висвітлювати цікаві моменти буде допомагати - Oleg Dyachenko,


P/S
Запрошуємо до цікавих дискусій , надіємося на приємне спілкування та висвітлення цікавих,корисних моментів що стосуються лягавих собак !
 

Yura_83

Moderator
Команда форуму
Oleg Dyachenko
ФІЛОСОФІЯ ПОЛЮВАННЯ З ЛЯГАВОЮ СОБАКОЮ
Всякий мисливець знає необхідність лягавої собаки: це життя, душа рушничного полювання і, переважно, полювання болотної, самої кращою, мисливець з рушницею, без собаки, це щось недостатнє, неповне!
С.Т.Аксаков.
На початку другої половини XIX століття у зв'язку з поступовим згасанням псових полювань, своє гідне місце у мисливському суспільстві, займає полювання з рушницею, та лягавими собаками. Саме в цей час, пануюче становище на просторах Російської імперії зайняли острівні лягаві, це англійські пойнтери і сетери, серед яких були англійські сетери-лавераки , ірландські сетери та шотландські сеттри-гордони. Ці собаки швидкі в пошуку дичини,з відмінним чуттям, вражали мисливців своєю пристрасть до дичини. В дуже невеликій кількості почали з'являтися континентальні лягаві, переважно, щойно сформовані як порода, нові німецькі лягаві.
В ХІХ ст. територія сучасної України залишалася політично та економічно дезінтегрованою. Тому однією з ознак становища українських земель у складі Російської держави бувало виділення чотирьох великих регіонів, Лівобережна Україна, Слобожанщина, Правобережжя та Південна (Степова) частина. Ці території як найкраще підходили для використання острівних порід лягавих собак, на полюваннях пернатої дичини, яка в достатку мешкала в степах. Дуже швидко, полювання з лягавими собаками заволоділи положенням національного полювання, та заволоділо своїми рисами, які трохи відрізнялися від полювань на батьківщині цих прекрасних створінь.
Відомий мисливський письменник, крупний в свій час знавець полювання з лягавою Лев Ваксель, писав: «Важко визначити, що на полюванні важливіше, рушниця чи собака. Втім, істинно хороший мисливець, піде в болото з собакою без рушниці, але навряд чи погодиться йти з рушницею, без собаки». (« Керівництво для початківців полювання з рушницею та лягавою собакою », 1876).

У другій половині XIX століття, склалося кілька різновидів полювання з лягавої, що відрізнялися головним чином природними умовами тих місць, та, відповідно наявною дичиною яка мешкала в тих чи інших землях.
Класичним варіантом полювання з лягавою є полювання болотної дичини, а саме дупелів, бекасів та гаршнепів. Угіддя де тримається ця дичина, це більш-менш рівні, відкриті «спітнілі» або заболочені луги, вигони і пустки з окремими кущами та кочкарником. Робота по болотної дичині це одне з най видовищних номерів лягавої. Тут собака має можливість показати широкий пошук на галопі, планомірне, обмірковане, обшукування місцевості обміркованим човником, обережну, розбурхуючи душу мисливця, потяжку до причуяної дичини, красиву стійку і впевнену підводку до дичини, по першому посиланню. Приблизно так само виглядає робота по польовій дичині, це в наших широтах перепілка, деркач, фазан, сіра куріпка, але часто робота по цій дичині ускладнюється звичкою цієї дичини, тікати від собаки, перш ніж запасти під стійкою.
Складна робота лягавою по боровій дичині, в наших широтах ця дичина представлена тільки вальдшнепами на осінніх прольотах . Дуже часто полювання вальдшнепів проходить в умовах обмеженої видимості, і собака повинна вміти скорочувати свій пошук і не втрачати контакту з мисливцем. Раніше вважалося, що вищим проявом властивого лягавій інтелекту, є анонс і робота з заходом.
Анонс, це своєрідна «доповідь» лягавою собаки мисливцеві, про знайдену дичину. повний аналіз по дослідженню анонсу, провів Олексій Олексійович Ліверовський, який, ще у 1967 році, в журналі «Охота и охотничье хозяйство» № 7, опублікував статтю «Анонс». На сьогодення відносно «анонсу», як явища в роботі лягавої собаки ведуться цілі «баталії» між прихильниками існування «анонсу» та противниками стверджень, що «анонс» існує. Собаководи «нової формації», які вподобали польові змагання лягавих собак Field Trial та прослухали семінари судді Field Trial, заводчика та колишнього президента міжнародного пойнтер клубу Франції. Ж-К. Даррігада не сприймають і заперечують «анонс» як наявний елемент в роботі лягавої собаки. Це викликано тим, що Ж-К. Даррігад, на одному з семінарів, відповідаючи на питання, назвав «анонс», порушенням психіки собаки, та заявив, що собака яка причуяла дичину не може кинути її з чуття, з метою доповісти мисливцеві про знахідку.
Існує поняття роботи лягавої «заходом» При такій манері пошуку, лягава часто стає на стійку з головою, спрямованої в бік мисливця, не залежно від напрямку вітру, та піднімає птаха прямо на мисливця. При полюванні в хащах зустрічна стійка є чи не найбільш зручною для пострілу. Трапляється, що іноді собака навмисно обходить птицю яка зачаїлась і стає з заходом на мисливця. Таке в моїй практиці відбувалося на полюванні по фазанам, вальдшнепам та тетерукам, якщо птиця запала в кущі, чи клаптику очерету. Так само траплялося по лежачому в кущі зайцю. Я як мисливець – практик не можу відкидати «анонс» та «захід» як елементи який трапляється в роботі лягавої, бо за довгі роки полювань з лягавими собаками у мене вище згадані явища траплялися доволі часто. Тепер маю суку, яка анонсує зайця, але по птиці веде себе звичайно. «Анонс» та «захід» можуть мати місце, при умові налагодженого самого тісного контакту між господарем-мисливцем та собакою. Дехто називає тих хто не відкидає наявність явища «анонс» - «свідками анонсу» але мені байдуже, бо як кажуть з «пісні слів не викинеш».
Як можливо описати полювання для людини яка далека від таких полювань, від відчуттів які надає лягава? Може так?
Вологий ранок у степу. Тягне легкий, прохолодний вітерець. Собака, тремтячи від нетерпіння, поглядає на вас ніби каже: « Ну, коли ж, коли вже…?! Зайшли проти вітру для полегшення пошуку , і пустили в пошук. Собака пішла рівним, швидким галопом, зосередившись і ретельно аналізуючи запахи, рівномірний човник, щільно покриває всю площу. Ось вона, та мить, яку нетерпляче чекали ви, та ваша собака, це перша стійка. Рушниця в руках, і швидким, але обережним кроком рухаєтеся до стійки, пожираючи очима експресивну, скульптурну стійку вашого улюбленця, та шматок степу перед нею, де зачаїлась птиця, насолоджуєтесь краєвидом рідних угідь. Ваш чотирилапий помічник вважає, що ви дуже довго підходите, забарилися, не відводячи носа від чарівного запаху, він кидає на вас косий погляд і ледь помітно тремтить, приплямкує губою, їсть повітря.. Нарешті ви досягаєте потрібної позиції і стаєте поруч, на крок правіше чи лівіше, та трохи позаду. Собака вся завмерла, лише його мокрий ніс в малопомітному русі. Собака тримає на чутті птицю, яка зачаїлась в повній нерішучості до подальших дій. Посил, кілька обережних але рішучих та владних кроків, і в півторя, від носу собаки з під росистих трав свічкою, звивається вверх, красень фазан.
Тепер головне не осоромитися. Постріл, птиця падає в духмяну траву. Ваш помічник отримавши команду миттю хапає півня поперек тулуба і в декілька стрибків опиняється біля вас, з трофеєм. Ви берете птаха, піднімаєте його за лапи, розглядаєте, це змушує собаку підняти ніс вгору від сильного запаху і в знемозі іскряться собачі очі: «Господи…, та невже так може пахнути!»
Полювання з різними породами лягавих собак викликала до життя, поняття про стиль роботи кожної окремої породи. Стиль, це вроджені манера ходу, стійки і підводки до птиці, властивої для кожної з порід і відрізняють одну породу від іншої. Лягава собака, що не має породного стилю, якою б добутливою вона не була, втрачає в очах дійсного мисливця – лягошатника, більшу частину своєї чарівності.
Поняття стилю, як вродженої манери роботи, було вперше застосовано до двох порід лягавих, в кінця XIX століття – англійського пойнтера і англійського сетера.
Яскравий, летячий кар'єр пойнтера, з гордо піднятою головою який згасає в скульптурній експресивній стійці, та неймовірно витончений, «котячий», хід який стелиться, англійського сетера, що переходить в обережне підкрадання і закінчується присадкуватою до землі, а то і зовсім лежачої стійкою - дві контрастні, але однаково чудові картини.
Трохи важкуватий галоп у шотландського сетера. Годон тримає на чутті все поле, озиратися на стійці на господаря і кваплять його своїм поглядом.
Стрімкий, борзуватий хід ірландця, який червоною блискавкою ковзає по полю, зосереджено застигає на стійці, байдужий до всього, що коється навкруги, крім птиці.
Не так давно склався розсудливий, розважливий і обережний стиль роботи континенталів, курцхаара та дратхаара , зобов'язаних в будь-яких умовах подати під постріл кожну зустріту птицю.
Скорочений, енергійний та кипучий галоп епаньол бретона, який надає враження безперервного полювання собаки, з його зупинками перед птахом з ходу, обережною, але владною підводкою.
Якостями, які визначають робочі можливості лягавою собаки і які завжди цінувалися мисливцями, є вірність чуття, та швидкий раціональний та обдуманий пошук. За вірність чуття вважається, безпомилковість причуюванія самої дичини.
Значення швидкості і манери пошуку лягавою полягає в мінімальній витраті часу на відшукування дичини і одночасно в повноті і ретельності перевірки угідь. Властивий першій половині XIX століття пошук лягавою «на колах» змінився більш раціональним пошуком «човником», при якому собака працює на паралелях проти вітру, рухаючись вправо та вліво перед мисливцем.
Швидкість пошуку собаки, повинна узгоджуватися з гостротою нюху, що визначається, як «чуття по лапах». Швидкісна собака зі слабким чуттям, буде проскакувати дичину.
Як писав в своїх Записках ружейного охотника Оренбургской губернии , С.Т.Аксаков: «З доброю собакою він не тільки знає, що ось тут, біля нього, ховається дичина, але знає яка саме дичина, пошук собаки буває таким виразним і ясним, що вона точно говорить з мисливцем, а в її пристрасної гарячкуватості, коли вона добирається до птиці, і застигає в мертвій стійці над нею, стільки картинності і краси, що все це, становить одне з головних задоволень рушничного полювання » . Тому, приймаючи рішення придбати собі щеня, будь якої породи лягавої собаки, мисливець, повинен докорінно переосмислити соє ставлення до полювання, перейнятися тим, що на нього чекають не купи добутої дичини, а цілий світ витончених емоцій та відчуттів, які він більше ніколи не проміняє на набиту м’ясом торбу.
 

Yura_83

Moderator
Команда форуму
Oleg Dyachenko
Про рушницю для полювання з лягавими собаками.

Кожному мисливцю-лягашатнику, розбурхує душу завмерла на стійці собака, її скульптурна поза, її плямкання, ніби вона пробує повітря на смак, неймовірна пристрасть до пошуку птиці, азарт і нетерпіння. Розуміння та вміння цінити ці миті, дуже повно відображає психологію і самого мисливця з лягавою собакою. Тільки справжні лягашатники, знають ціну полюванню з підрушничною собакою. Багатогодинна робота по натасці собаки, витримка і напрацювання контакту мисливця і собаки, породжують довіру один до одного. І тільки лягашатник, може зніяковіти від сорому, після погляду свого чотирилапого помічника, зробивши промах по прекрасно відпрацьованому собакою птахові. Погляд собаки, що проводжає політ птиці, яка ще мить тому, так близенько зачаїлася під її носом, змушує, червоніти та відводити очі від очей здивованого пса. Ваш вірний помічник знову заглядає в ваші очі, наче запитує : «Тато, як же так…»?
На жаль не всі мисливці-лягашатник можуть похвалитися влучною стрільбою по вальдшнепах, бекасах, тощо. Хто відтяв чоки на своїх стандартних рушницях, хто багатіший, купує спортивну чи імпортну зброю з циліндрами та разтрубами, а хтось вдосконалює свою стрілянину на короткі дистанції, маніпулюючи набоями. Зустрічається ще категорія мисливців, які намагаються компенсувати свої слабкі навички стрільця, багатозарядними напівавтоматами, спустошуючи весь «боєзапас» підствольної крамниці, стрільбою по перепілці, до речі, часто безрезультатно.
Будучи власником лягавих собак з досвітом полювання різноманітної польової та борової дичини протягом декількох десятиліть і на різних широтах колишнього СРСР, я сам пройшов складний та тернистий шлях підбору рушниці для полювань зі своїми собаками. Першими моїми рушницями були вітчизняні ТОЗ-БМ-16 ТОЗ-34-12 та 28, ІЖ-54, МЦ-20-20, МЦ-20-01, та іноземні, такі як помповий Remington 20-го кал, Robust 12 кал., Browning Auto 5. Декілька з цих рушниць зі мною повернулися в Україну, коли на початку 90-х років я з сім’єю, повернувся з Росії на Батьківщину. В молоді роки крім полювань з лягавими собаками, я ще полював з лайками та гончаками, тому і арсенал тримав завжди різноманітний. В Україні я вже застав часи, коли хороша європейська зброя перестала були дефіцитом, тому почав знову оновлювати свій арсенал, паралельно збуваючи старі рушниці. Я звернув увагу на напівавтомати Benelli. Першим моїм Benelli стала модель Benelli M3 Super 90, з 2-ма змінними стволами, потім придбав Benelli Raffaello та незабаром виваживши «всі за та проти» позбувся і цих рушниць, вподобавши собі Benelli Duca di Montefeltro, яка найбільш влаштовувало мене на всіх моїх полюваннях з лягавою включаючи качок, на яких я в той час інтенсивно полював. Додатково для польових полювань з лягавою придбав Verney Carron, легеньку горизонталочку в 20-му калібрі, а для заячих полювань вподобав Merkel 2002E. Моїми самими улюбленими полюваннями були і залишаються полювання на вальдшнепа. Коли я придбав собі перших бретонів, відчув повноту і красоту вальдшнепиних полювань у повній мірі, бо ці невеличкі лягаві створені для полювання на вальдшнепів, хоча і на інші види дичини полюють не гірше. Ці полювання приносять не тільки не з чим не зрівняне задоволення, але і гіркоту невдалих пострілів. Постріл по вальдшнепу потрібно робити на вскид, якщо ви вирішили вицілювати птицю проводкою, частіше всього ваш постріл не досягне цілі. Почав полювати з Benelli, накрутивши циліндра, рушниця виявилася задовгою, оскільки до собаки яка стоїть на стійці, приходиться просуватися через чагарі в лісках та лісосмугах, тай вскинути довгу рушницю проблематично, оскільки у багатьох випадках дуло чіпляється за гілки, та не дає можливості на точний постріл. Merkel виявився важкуватим для ходових полювань, тай влучним пострілом на короткій дистанції розбивав птицю вщент. Verney Carron був легенький та замашний, але теж бив дуже кучно і трофеї часто виглядали як скривавлена ганчірка. Якось забігши в мисливську крамницю, я побачив комісійного ІЖа -58, 20-го калібру. Щось підказало мені, що ця рушниця для мене. Я купив рушницю і відразу віддав майстру, який видали чоки та зробив індивідуальну ложу під мене. В першому ж сезоні полювання на вальдшнепів, з «новою» рушницею, я практично не робив промахів. Було декілька невдалих пуделяків, але ж винувата була не рушниця і набої, а моя горячкуватість, це коли розумом вже второпав, що стріляти нема сенсу, а душа все рівно жме на гачок. З роками приарітети на полюванні розставляються самі собою, перестає бавити престижність зброї, більше починаєш цінувати практичну, класичну рушницю, розумієш, що ти на полюванні для участі у прекрасній виставі де в головній ролі твоя собака, і твій вихід в фіналі. Так я знайшов свою рушницю, яка влаштовує мене на всіх моїх полюваннях своєю довжиною, вагою, доброю прикладистостю, на осипом шроту на вигідних дистанціях для стрільби з під стійки. З цією вдало рушницею полюю вже сім років. Шріт використовую з 11 по 7 номери, іншого не тримаю, бо для стрільби з під стійки, більші номери не мають сенсу.
Головне, щоб рушниця була підігнана дійсним майстром, з розумінням, під вас індивідуально, а ваша собака зробить все, щоб вам було зручно, з задоволенням підстрелити птицю.
Вдалих вам полів!
 
Зверху